pondělí 11. dubna 2022

2022/04/11 - Gnu, Lyssa, Wollongong @ Underdogs

Wollongong, Gnu, Lyssa - tzv. plejáda tuzemských rockových velikánů a zároveň soundtrack mýho dospívání. Tahle konstelace už se nemusí opakovat, že jo. I když se necítím úplně fit, dávám v hornoměcholupským Albertu z automatu tekutinu zvanou „irish cream cappuccino“ neúspěšně simulující kafe a alkohol a vyrážím na Smíchov.


leták

Underdogs, temný sklepení se zlatejma lidma i programem, asi netřeba blíž představovat. Oáza. Na svůj vlastní gestlist tenhle večer nominuju Stejkyho, protože moje drahá polovička zůstala doma. Pro večer plnej testosteronu je to tak nějak příznačný.

Dáváme se Stejkym a Šampíčkem pár historek, ta s názvem „Jak Šampón probíjel o myčku“ už teď patří do zlatého fondu. Lidí je všude fakt hodně, některý jen tak stíhám pozdravit (Větrák a Ital - wut?), mnohý jen zahlídnu zdálky. Pivo je psí - spoko desítka za třicet káčé, i když o zmenšeným objemu 0,4 litru.


Nevytřeštěný Brouček 

Hudební produkci zahajujou Wollongong, který k mý radosti neopomíjej ani dvě dekády starej debut Know Evil. Přídomek „emo“ na letáčku chápu spíš ve smyslu, že i neandrtálci mají nějaký pocity. Celej set se mi ve výsledku slejvá do disonantního hárkórovýho monolitu, ve zběsilejších pasážích tahle hlasitá hydra někdy trochu lapá po dechu, největší čaro se pro mě dostavuje ve chvílích hypnotickýho minimalismu. Nic se nemění, snad jen Brouček neprobodává svým vytřeštěným pohledem publikum stejně psychoticky jako dřív.

Gé En Ú v akci


Následuje návrat mistrů zábavy. Gé eN Ú sází hit za hitem, obvzlášť rád jsem za Já a Mossad, ale každej v davu to má trochu jinak. Celé dobré. Navíc dva nový (!) songy. Obzvlášť Zdejší mi zní v hlavě doteď. Druhej se jmenuje Nízký čelo. Pro ty z nás, kdo už se tzv. vykoutovali a maj čelo naopak vysoký, je to ovšem trochu hořkej song. Kluci ho dali až na potřetí, když ho dvakrát předtím podělali. To Pánbu zasáh, aby největší Čech nezpychl. Není každopádně moc lepších pocitů, než za zvuků týhle kapely máchat hlavou jako blbec, skandovat heslovitý texty a popíjet pivo. Samozřejmě dostatečně rozkročenej, protože je vědecky dokázaný, že poslech Gnu zvětšuje koule. No, u posluchaček to tak asi nefunguje, nevím.

Anomálie na hajzlech

I po čtvrtstoletí ale každopádně platí konstanta, že koncerty Silver Rocket jsou v drtivý většině sausage party. Dokládá to fronta na hajzlech, která se o přestávce utváří pouze před mužskou částí sociálního zařízení - v jinejch částech vesmíru poměrně raritní úkaz.

„Šavle a penisy! Šavle a penisy!“ deklamuje pak Töhötöm z pódia, když se zas vracím na Lyssu. Ano, tohle je totální čůrákův mlejn. Kapela, která se vlastně jako jediná nevrací, ale celých těch 25 let existence, který slaví, taky konstatně hraje. Jdou za svým úporně a pomalu, stejná je i jejich hudba. Bohužel už se začíná projevovat moje únava a mírně ztrácím koncentraci bez ohledu na to, co se děje na pódiu. Ožívám až v závěru, kdy dochází i na Hukotův stagediving, to jsem nemyslel, že ještě někdy uvidím. Na poslední epickou Zátoku už jsem zas vyloženě naladěnej, ale to už je poslední song přídavku a je čas vyrazit domů. Ráno mě bude bolet za krkem. Jako za mlada.


Margharita: třídní sraz po čtvrtstoletí

Havaj: rýmička

pátek 1. dubna 2022

Selezione dello chef (oblíbený desky 1. čtvrtletí 2022)

DITZ - The Great Regression (bandcamp)













Dycky DITZ! O týhle kapele z Brightonu teda slyším poprvý, a i když už pár věcí vydala, tohle je její dlouhohrající debut. Za sympatickým černobílým obalem s maskovanými psychopaty zabalených ve fólii se ukrývá neméně sympatický noise rockový/post-punkový obsah. Nejednoznačný písničky, který jsou docela slušně nervní a disonantní, ale často explodujou téměř ve stadionový refrény. Čiší z toho teda až strojovej chlad, ale pod tím vším evidentně tepe srdíčko. 

Thistle - Teleopsia (bandcamp)













Thistle, duo s nejšišlavějším názvem, jsou Čech a Fin, co se potkali v Brně. Tajemnej prales na přebalu je příznačnej. Organický ambientní album, který vás vtáhne do svýho světa a omotá vás liánama příjemnýho hučení a bublání. Největší radost ovšem mám, když pod touhle mlhou v některých kompozicích pulzujou tlumený beaty pro velmi introvertní headbangery. Na rozdíl od většiny katalogu labelu Stoned to Death můžete prvotinu tohohle uskupení s klidem darovat babičce. Pokud ráda medituje, bude přímo nadšená.

Soul Glo - Diaspora Problems (bandcamp)













Frenetickej hardcore punk s politickým přesahem není úplně moje doména a čtvrtý album Soul Glo bych ani neosočoval z velkýho novátorství (i když tu sporadicky zazní taky trap). Deska je ale tak natlakovaná energií, že prakticky každej song má potenciál zažehnout revoluci. Převážně afroamerická (!) parta z Philadelphie stvořila nevídaný monstrum, který i v maximálních otáčkách hraje skvěle dohromady. Nasraný texty pak hojně reflektujou černošskou zkušenost v dnešních USA. 

Mydreamfever - Rough and Beautiful Place (bandcamp)













Tenhle kluk z Jižní Koreje loni získal pozornost albem svýho jinýho projektu 파란노을 (Parannoul). Emo shoeagaze v jeho podání mě tenkrát nijak mimořádně nenadchl, ale Mydreamfever je odlišnej případ. Název evokuje vykulčený mtv band z přelomu tisíciletí, vskutečnosti je to ambient. Romantický piano, že by Malásek zaplakal, rozmáchlá stopáž kompozic, na pozadí nějakej smyčec a taky terénní nahrávky. Celý to má hořkosladkej nádech jako při listování strarýma fotkama. Patos, ale někdy to tak musí být.

Black Country, New Road - Ants from Up There (bandcamp)













Vyhajpená banda konzervatoristů z Cambridge neštítící se showcase festivalů. Tak nějak jsem měl tendenci Black Country, New Road vnímat. Neříkám, že to není pravda, ale už první deska byla super a tahle je též. Oproti debutu klidnější, dospělejší album, ubylo post-rocku a přibylo orchestrálního chamber popu. Morissey lkající přes kompozice Stevea Reicha, jsem někde četl, ale to já neberu jako urážku. Zpěvák Isaac Wood krátce po vydání kvůli problémům s psychikou opustil kapelu, která chce pokračovat. Nedokážu si to moc představit, ale zvědavej rozhodně jsem.